Rozmowy z ekspertami w dziedzinie psychologii i psychoterapii

Traumatyczne przeżycia kobiety oraz doświadczenie silnego stresu w trakcie ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z obniżonym poziomem empatii, depresją, autyzmem, ADHD, chorobą psychiczną i wieloma innymi chorobami…

Przy depresji to „wzięcie w garść” nie jest zależne od woli. Gdyby było, pierwszą rzeczą które te osoby, zrobiły to by „się wzięły”. Depresja to cierpienie. A próby samobójcze często wynikają z tego, że osoba nie daje rady już żyć w tym cierpieniu.

 Zdarza się i tak, że dzieci nie mówią o problemach rodzicom, ponieważ nie chcą im ich dokładać – dzieci wiedzą, że jesteśmy zestresowani i przepracowani i mówią wprost „nie będę tacie dokładała, on ma wystarczająco dużo swoich kłopotów”. Dzieci wchodzą w rolę rodzica, chroniąc go przed swoimi problemami, brną w nie…

Tym, co jest dla dziecka najtrudniejsze do udźwignięcia, to poczucie odtrącenia, zignorowania, czy wykluczenia („jesteś za mały, żeby rozmawiać o śmierci”)…

Jeśli dziewczynka staje się dla ojca towarzyszką i partnerką, to po drodze gubi się gdzieś etap bycia dzieckiem, nauki wynikającej z obserwowania relacji między dorosłymi budującymi intymną więź…

Miałam taką wizję, że nigdy nie będę jak moja matka. Nie będę krzyczeć na swoje dzieci, nie będę kłócić się z partnerem. A już na  pewno nie przy dzieciach. Będę ciepła, kochająca, dostępna emocjonalnie. Tymczasem coraz częściej czuję, że zawodzę na całej linii. Nie umiem reagować łagodnie, czuję coraz większą samotność i pustkę w relacji z mężem, regularnie podnoszę głos na dzieci. Dlaczego to wszystko takie trudne?…

+48 796 236 306 / kontakt@patrycjajuszkat.pl