Dla wielu dzieci rozstanie jest bolesnym przeżyciem. Często czują się winne, nie rozumieją dlaczego rodzice nagle przestają mieszkać razem. Bardzo mocno przeżywają kiedy widzą rodziców, którzy krzyczą na siebie, wyzywają się i obrażają.
Rodzice są dla dzieci całym światem i ciężko im patrzeć jak ten bezpieczny, znany świat, w którym czują się kochane, nagle się rozpada.
W 2016 w Polsce rozwiodło się 64 000 par. Statystki donoszą, że na 1000 małżeństw przypada 356 rozwodów. Oznacza to, że każdego roku tak wielu rodziców puka do dziecięcych drzwi, aby rozpocząć rozmowę o zmianach, które je czekają…
Jak zatem pomóc dzieciom czuć się bezpiecznie podczas rozstania?
1. Porozmawi ajcie ze sobą
Zanim wytłumaczycie dzieciom czym jest rozstanie i jak od tej pory będzie wyglądać ich życie, usiądźcie w spokoju i zastanówcie się nad kilkoma ważnymi kwestiami:
- W jaki sposób i w jakim miejscu chcielibyście zakomunikować dzieciom Waszą decyzję?
- Co odpowiecie dzieciom, jeżeli zapytają o powód rozstania. Warto zastanowić się nad wspólną wersją, którą dziecko w danym wieku zrozumie.
- Jak chcielibyście, aby wyglądały Wasze kontakty z dziećmi? U kogo będą mieszkać? Jak często będą widywać się z drugim rodzicem? Kto będzie odbierał dzieci ze szkoły? Jak będziecie między sobą to ustalać?
- Jakie działanie chcielibyście podjąć, aby Wasze dzieci czuły się kochane i bezpieczne?
Bardzo przykrym doświadczeniem jest dla dzieci widok rodziców kłócących się o nie. Manipulowanie dziećmi, angażowanie je w takie rozmowy, zmuszanie do wyboru „Wolisz być z mamą czy z tatą?”, podkopywanie autorytetu drugiego rodzica za jego plecami „Zobacz, tatuś nie ma dla Ciebie czasu, gdyby nas kochał na pewno by nas nie zostawił”, „ Twoja mama nie pozwala mi się z Tobą widzieć, porozmawiaj z nią” pozbawia dzieci beztroskiego dzieciństwa i poczucia bezpieczeństwa.
2. Wysłuchajcie dzieci uważnie, pozwólcie im mówić
Zastanówcie się co czują Wasze dzieci, jakie emocje się w nich pojawiają, jak wygląda sytuacja ich oczami, co przeżywają. Zapewnijcie dzieci, że rozstanie nie jest ich winą, że kochacie i zawsze będziecie je kochać. Że pozostaniecie dla nich tą samą mamą i tym samym tatą. Że zrobicie wszystko, aby czuły się bezpieczne i kochane. Przytulcie dzieci i dajcie im Wasze wsparcie. Tego najbardziej będą teraz potrzebować.
3. Zadbajcie o wspólny czas z dziećmi
O ile to możliwe spędzajcie na początku trochę czasu wspólnie, tak aby dzieci mogły zaadaptować się do nowej sytuacji. Wybierzcie się na spacer, na plac zabaw lub do kina razem. W miarę możliwości postarajcie się o dobrą atmosferę. Jeżeli dotkliwie odczuwacie rozstanie wybierzcie takie miejsca, w których nie będziecie skazani na rozmowę, np. wesołe miasteczko czy kino.
4. Pozwólcie dziecku cieszyć się czasem spędzonym z drugim rodzicem
Spotkałam wiele dzieci, które po powrocie od drugiego rodzica, pomimo przyjemnie spędzonego czasu przybierały smutną minę i opowiadały jak było im źle, smutno, jak tęskniły. Wiele dzieci w ten sposób chce okazać lojalność rodzicowi, „zadbać” o jego samopoczucie. Trudno jest dzieciom znieść widok rodzica przygnębionego tym, że „u Taty było fajnie”. Nawet jeżeli nie poruszamy tego tematu, dzieci doskonale wyczuwają nasze uczucia. Dobrym rozwiązaniem jest spojrzenie na widzenia z drugim rodzicem z innej perspektywy- Czy to nie jest komfortowa sytuacja, kiedy mamy poczucie, ze dziecko jest bezpiecznie, uśmiechnięte i świetnie się bawi? Czas bez pociechy możemy wykorzystać na zadbanie o własne potrzeby, spotkania z przyjaciółmi, rozwijanie własnych pasji. Kiedy będzie w nas więcej radości, zyskają na tym nasze relacje z dziećmi.
5. Nie rywalizujcie ze sobą
Dzieci kochają Was całym sercem. Jesteście dla nich ważni i bardzo Was potrzebują. Szczególnie teraz.
Zróbcie wszystko, aby rozstanie nie zamieniło się w maraton „u kogo jest lepiej”. Jeżeli czujecie, że sytuacja zmierza w złym kierunku, umówcie się na spotkanie bez dzieci i zastanówcie się co jest dla nich najważniejsze. Pociechy nie potrzebują maratonu atrakcji, ale nade wszystko Waszego ciepła i wartościowego czasu razem. Wygłupiajcie się z nimi, łaskoczcie, wymyślajcie kreatywne zabawy, składajcie wieże z klocków do samego sufitu, upieczcie razem ciasto. Te drobne rzeczy stworzą piękne wspomnienia, do których dzieci będą powracać.
6. Wspierajcie dziecko, kiedy tęskni za drugim rodzicem
Są sytuacje, kiedy po rozstaniu rodzice mieszkają daleko od siebie i kontakt z dziećmi jest rzadszy. Kiedy dziecko tęskni, wysłuchajcie go, przytulcie, zrozumcie jego uczucia, okażcie empatię. Zaproponujcie telefon do rodzica, rozmowę przez Skypa lub przeglądnięcie albumu ze zdjęciami. Dzieci mogą mocno przeżywać tęsknotę, a naszym zadaniem jest towarzyszyć im w trudnych dla nich chwilach. Skype jest doskonałym rozwiązaniem w codziennych sytuacjach, dzięki niemu rodzic może towarzyszyć dziecku podczas pierwszego dnia w szkole, być „obecnym” podczas turnieju piłkarskiego czy przeczytać bajkę na dobranoc.
7. Podziękujcie sobie za wspólny czas razem
Rozstanie nie zawsze musi być wojną. Czasami jedna ze stron czuje się dotknięta i bardziej przeżywa nową sytuację. Dla wszystkich stron zakończenie wspólnej przygody jest związane z wieloma emocjami, z którymi często trudno jest nam sobie poradzić. Czasami tyle w nas bólu, żalu, rozpaczy, że emocje biorą górę. Czasami potrzeba jest czasu, aby spojrzeć na rozstanie z różnych perspektyw, wyciągnąć wnioski i ruszyć do przodu.
Lata przeżyte wspólnie to część naszego życia, na które nie mamy już wpływu. Na pewno były w nim sytuacje, kiedy czuliśmy się szczęśliwi i było nam dobrze. Spróbujmy spojrzeć na tamten czas przez pryzmat dobrych wspomnień i podziękujmy sobie za to co razem przeżyliśmy, aby ze świeżą energią rozpocząć nowy etap życia.
Artykuł dedykuję wszystkim rodzicom, dla których dobro dziecka jest najważniejsze. Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Kiedy w rodzinie jest przemoc zawsze warto zwrócić się po fachową pomoc.
You must be logged in to post a comment.