You are currently viewing Spójrzmy prawdzie w oczy. Życie Cię nie rozpieszczało. Ale wiedz, że naprawdę podziwiam Cię za to, że pomimo tego wszystkiego byłeś w stanie osiągnąć tak wiele.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Życie Cię nie rozpieszczało. Ale wiedz, że naprawdę podziwiam Cię za to, że pomimo tego wszystkiego byłeś w stanie osiągnąć tak wiele.

"Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskimi z osobowością borderline"- Jerold J.Kreisman, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

15 wartościowych cytatów

" Dla bliskich osoby z BPD jej "pograniczne" zachowania mogą być dezorientujące. Jednostka z BPD pragnie związku, a równocześnie cierpliwość partnera bezustannie wystawia na próbę. Z błahych powodów nagle wybucha gniewem, blokując próby zbliżenia się do niej. Strach przed porzuceniem ściera się z lękiem przed pochłonięciem i podejrzliwością wobec bliskości. Uczucie pustki staje na przeszkodzie zażyłości.
A pragnienie, by ktoś wreszcie wypełnił tę pustkę, bywa przemożne."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" BPD często (ale nie zawsze) wiąże się z doświadczeniem traumy w okresie rozwoju, szczególnie przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Wśród cech typowych dla BPD liczne są bolesne, przeważnie uwewnętrzniane doświadczenia. Lęk przed porzuceniem czy nieokreślone poczucie tożsamości mogą być skrywane przed innymi. Czasem jednostka z BPD doświadcza przejściowych uczuć odrealnienia czy urojeń, które napawają ją przerażeniem i o których boi się mówić innym. Może też ukrywać swoje wahania nastrojów, czarno-białą reaktywność emocjonalną oraz strach przed odrzuceniem. Jej partner będzie zapewne jednak doświadczać przejawianych przez nią otwarcie uzewnętrznianych zachowań. Zaliczać się będą do nich wybuchy gniewu, okazywanie podejrzliwości i nieufności, impulsywne i lekkomyślne zachowania autodestrukcyjne czy gesty samobójcze. "
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Wyrozumiałość i wytrwałość to nieodzowne cechy troskliwego partnera osoby z BPD, który pragnie pracować z nią nad uzdrowieniem ich relacji. "
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" BPD może współwystępować z innymi przypadłościami, najczęściej z depresją i zaburzeniami lękowymi. "
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
""Pograniczne" napady furii różnią się od innych rodzajów gniewu. Często są one nagłe, nieprzewidywalne i wybuchowe. Nierzadko brakuje ewidentnego, dającego się zaobserwować narastania frustracji. (...) Osoba z BPD może w okamgnieniu rozpędzić się od zera do setki, błyskawicznie przejść od lodu do ognia, pobudzona czymś, co tobie wydaje się niewinną uwagą lub nieszkodliwym działaniem. Nagły gniew jednostki z BPD może być równie szokujący dla osób, przeciwko którym jest skierowany, jak dla niej samej. "
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
"Obawy przed porzuceniem wiążą się z uczuciem pustki, które odzwierciedla brak solidnego poczucia tożsamości. "Nie wiem, kim jestem!"- to skarga często padająca z ust osób z PBD. "
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Walka z ogniem gniewu za pomocą ognia raczej nie ugasi pożogi. (...) Gdy Twój partner coraz głośniej krzyczy, staraj się łagodzić ton głosu. Mów wolniej. Panuj nad swoimi reakcjami fizycznymi. Unikaj oskarżania."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Pograniczny gniew jednostki z BPD może Cię odpychać, z kolei jej lęk przed porzuceniem przyciągać tak blisko, że poczujesz się stłamszony. Paniczny strach przed samotnością skutkuje klaustrofobicznym lgnięciem do partnera. Nietrudno o dezorientację w obliczu sprzecznych wymagań, gdy epizody gniewnego odtrącania przeplatają się z błagalnym zabieganiem o kojącą bliskość. Strach przed porzuceniem często wynika z doświadczonych wcześniej rozczarowań i zaznanego w dzieciństwie głodu uczuć."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Lęk przed porzuceniem może się objawiać domaganiem się bliskości i zapewnień o zaangażowaniu w związek. Osoba z BPD może przejawiać nadmierną w twoim odczuciu potrzebę przytulania i obejmowania. Seks w związku z takim partnerem może zacząć przypominać raczej kompulsywny rytuał niż spontaniczne wyrażenie miłości czy pożądania."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Pokaż partnerowi, że oboje jesteście po tej samej stronie."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Jednostka z BPD często postrzega siebie jako ofiarę. Rozczarowania, krzywdy, zdrady mogą sprawić, że pozbawiona złudzeń popadnie w przekonanie, iż nigdy nie osiągnie stanu zadowolenia. Może ulec poczuciu winy i przeświadczeniu, że złe traktowanie, którego doświadcza, jest w pełni zasłużone."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Negatywne wyobrażenie jednostki z BPD na własny temat prowadzi do wzmocnienia jej negatywistycznej postawy. Twój partner może przesadzać z samokrytycyzmem. Może się okaleczyć, gdy opanuje go lęk. Potem może być na siebie zły za utratę panowania nad sobą. Następnie może poczuć się jeszcze bardziej przygnębiony z powodu nowej blizny. Wszystko to wzmacnia żywione przez niego poczucie beznadziei."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" W większości przypadków interakcje z bliską osobą z BPD należy zaczynać od okazania jej wsparcia i empatii, a dopiero potem można przejść do przedstawienia prawdy."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji
" Ale chociaż przeszłość spowodowała rany, teraźniejszość może zacząć koić ból, a przyszłość-przynieść uleczenie."
Jerold j. Kreisman
Na huśtawce emocji

Dzielę się z bliskimi: